Seramik Kaplama Nedir?

  

Seramik kaplama araçların alaşım ve boyalarında ileride meydana gelebilecek zararları engellemek için üretilmiş bir üründür. Araçların yüzeylerindeki gözeneklerin en derin noktalarına kadar etkili olan üründür. Araçların yüzeyleri sabit bir katman olmakta yüzeyin aşınmasının, renk katmasının, paslanmasını, reçine, kuş pisliği gibi nedenlerden dolayı zararları engeller.  Seramik kaplama yapıldıktan sonra başka bir uygulamaya ve bakıma gerek kalmaz seramik kaplamanın gelişmiş teknolojili fiziksel ve kimyasal özellikleri olmasından dolayı aşınmaz, sararmaz, dökülmez ve asla soyulma gibi durumlar meydana gelmz. Seramik kaplama aracın yüzeyinde zamanla dış etkenlerin aşındırması sonucu meydana gelebilecek değişimleri engellemek amacıyla yapılan bir yöntemdir. Kaplama araç yüzeyine derinlemesine uygulanarak aracın yıllar boyu korunmasını sağlar ve sökülmesi son derece zordur.

Seramik Kaplamanın Aşamaları Nelerdir?

Araç yüzeyi kil uygulaması ile tüm kirlerden temizlenir Pasta-cila işlemi ile araç yüzeyindeki çizikler giderilir. Pasta-cila işleminden kalan yağlı yüzeyin temizlenmesi için yıkama işlemi yapılır. Aracın kuruması beklendikten sonra seramik kaplama işlemi uygulanır.

Seramik Kaplamanın Faydaları

Seramik kaplama uygulandıktan sonra üzerine herhangi bir uygulamaya gerek kalmaksızın araç yüzeyini yıllarca güneşin zararlı ışınlarından hayvan pisliklerinden korunmasını ve araç yüzeyinin parlaklığını devam ettirmesini sağlar. Seramik kaplama araç yüzeyinin son derece parlak görünmesini sağlar. Yüzeyde kalıcı olarak koruma sağlar İçerisindeki kimyasal bileşenler sayesinde üzerinde oluşan pisliklerin rahatça temizlenmesini sağlar ve aracın değerini arttırır.

Kalıcı araç boya koruma sistemleri özel polimerik nanopartikül teknolojili Formülleri ABD ve Avrupa'daki bazı markaların isteğiyle uygun olan reçineleri de geliştirmekte ve temin etmekte. Chicago’lu bilim adamlarının kendi özel markaları olan natriks mikro co atings için saklamış olduğu ileri teknolojinin değerli içerikleri olan ve bunları kullanan seramik kaplama reçineleridir. Türkiye ve birçok ülkede film foil ile beraber pazarın beklentileri amacından rehberliğinde her geçen gün büyük bir ölçüde gelişen formülasyonlar vakit geçirilmeden müşteri ile buluşturmaları sağlanmış olur. Seramik kaplama reçineleri olağanüstü yüksek derecede kalıcı olmakta, parlaklık, koruma kalkanı gibi boya koruma ürünü olarak araçların yüzeyine yerleştirilebilir.  Bu sektörde bulunan kullanıcılar için büyük bir avantaj haline gelen bu teknik özellik seramik kaplamada bulunan reçinelerin taşıyıcı sistemleri olan uçucu maddelerin temini Solvent tiplerinden seçilmek kaydı ile içeriğe  ustaca bir şekilde  yerleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Seramik kaplama setleri çift komponentli ve birer araçlı halindedir.


Seramik Kaplamanın Dayanma Süresi Ne Kadardır?


Seramik kaplamada ki bu geliştirilmiş formül sayesinde hiçbir yenilemeye gerek duyulmadan en az 2 yıl koruma görevi yapar.

Seramik kaplama tuzlu ve kireçli yıkamalarda etkilenmez. Seramik kaplamaların sağlamış olduğu uzun süre koruyuculuk sayesinde yeniden gerek duyulmaz. Seramik kaplama boyaya zarar vermez risksiz Uygulamaya imkan sağlar.

Tüm polimerik oto seramik kaplama ürünleri yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde üretimi yapılmaktadır. Solvent bazlı olan formülasyonların hepsi Amerika Birleşik Devletleri'ndedir. Seramik kaplamada ki Üstün özellikte olan reçinelerin içeriğinde bulunan bazı kimyasal maddeler Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilmektedir. Seramik kaplama boya koruma ürünü olduğundan dolayı araçların orijinal boyalarına asla zarar vermez. Seramik kaplama yüksek kimyasal dayanımları olan bir maddedir. Birçok seramik kaplama ph2 veya 12 arasında olan değerlere karşı dayanıklı olmaktadır. Standart bir koruma ile altına alınmış bir araç 2 veya 3 yıkamadan sonra özelliğinin kaybolduğunu görmeye başlayacaksınız. Seramik kaplama ile koruma altına alınmış olan bir araç ph garantisi sayesinde araç birkaç yıkama yapıldığı halde orijinalliği aynen kalacak. Seramik kaplamanın en önemli özelliği yüzeydeki sertlik derecesi. Bu sertlik derecesi ile H Olarak derecelendirme yapılmaktadır. 4H,7H ve 9H koruma ürünleri mevcut olmakta H değeri arttığı Sürece sertlik derecesi de devamlı olarak artmaya başlayacaktır. Değeri kurşun kalemlere yapılan testislerin ve değerlerin verileri ile değerlendirme yapılmaktadır. Seramik kaplama yüksek oranda kimyasal dayanıma sahiptir.

Arabasına yeni boya koruma işi yaptırmış olan kişiler arabanın üzerinde bulunan tozları arabayı kullanmalarına rağmen tozun orada daha durduğunu görebilirler. Toz uçup gitmez ve mum tabakası üzerinde birikmiş bir halde orada kalır. Mumlara nazaran çok iyi olan polimer bazlı sızdırmazlık ürünler çok temiz kalmış olsalar dahi yapışkan olan kir ve tozlara karşı hiçbir etki yapamazlar. CQuartzla beraber toz ile kir tutma oranları mumla karşılaştırıldığında %90 daha az olmaktadır. Araç üzerinde zamanla kirlenmeler olacak. Boyayı kısa bir süre kirli gösteren farklı olan ürünlerin aksine boya kaplaması yapılması durumunda aracınızı yıkama yaptıktan sonra aracınızın güzelliği ortaya çıkacaktır. Araca seramik kaplama yapılması durumunda aracın boyası ve kaportası dış etkenlerden korunmuş olur. Çok ince olan kılcal çiziklere karşıda koruyucu etken olur. Temizlik ürünlerinde oldukça fazla tasarruf sağlanmış olur. Araç üzerinde oluşacak olan küf ve bakterilere karşı aracın kaportasını büyük ölçüde korur.

   

Seramik kaplama işlemi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Seramik kaplama işlem olarak 12 saate yakın bir sürede yapılmaktadır. Pastayı ilk defa yapacaksanız bunu aracın görünmeyen bir yerinde az bir şekilde uygulama yaparak kullanmakta olduğunuz malzemeyi test etmiş olursunuz. Yapılacak olan seramik kaplama işlemi kapalı ve rutubetsiz bir alanda yapay olan ışık ortamında yapılması daha iyi olur. Seramik kaplama yapılacak araç ilk önce temizlenir. Kaporta üzerinde bulunan zift gibi maddeler kaldırılır. Daha sonra kalın bir pasta yapılır. Kalın pasta işlemi yapıldıktan sonra ince pasta yapılır. Pasta işleminden sonra hare giderme işlemi yapılır. Bu işlemi de yaptıktan sonra araca cıla işlemi yapılır.  Bundan sonra seramik kaplama işlemi yapılır. Seramik kaplamadan sonra araç en az 2 saat kadar kapalı bir ortamda kurumaya bırakılır. İlk iki gün hiçbir şekilde basınçlı su ile yıkama yapılmamalıdır. Seramik kaplama aracın kaportasını dış etkenlerden gelen tehlikelere karşı koruma görevi yapar.

Zencar'da Yapılan Çalışmalardan Bazıları

Türkiye'nin ilk A'dan Z'ye Oto Servis Konseptli Tescilli Özel Servisi


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI