Oto Elektrik

Oto elektrik, araçların elektrik aksamlarını inceleyen herhangi bir arızası olup olmadığını tespit eden, aracın elektrik aksamının yenilenmesi aşamasını takip eden meslek dalıdır. Oto elektrik araçtaki elektrik düzeneğiyle çalışan her türlü aksamda meydana gelebilecek sorunlardan sorumludurlar ve bu aksamları onarma yeteneğine sahiptirler. Oto elektrikçilerinin sorumlu oldukları bazı araç bölümleri şunlardır. Araçta bulunan aydınlatma sistemleri Araçta bulunan ısıtma sistemleri Aracın genel elektrik tesisatındaki eksiklikleri halleder ve döşemelerini gerçekleştirir. Elektriksel parçaları onarır veya gerekirse değiştirir. Farklı modellerdeki araçların marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri, aydınlatma sistemleri, far ayarları, akü, alet tablosu, göstergeler gibi aksamları kontrol eder ve onarımlarını gerçekleştirir.

Oto Elektrik Kapsamında Yapılanlar

Oto elektrikçileri mesleklerini icra ederken çeşitli alet ve edevatlar kullanırlar. Bunlar arasında çeşitli ayarlarda tornavidalar, penseler, inç ve matrik takım anahtarları, hidrometre, kutupbaşı, lehim tabancası vb. aletler bulunmaktadır. Oto elektrik mesleğini tercih eden kişilerde belirli bazı özelliklerinulunması gerekmektedir. Bunlardan bazıları kısaca şunlardır; İnce işçilik için el becerisine sahip olmalıdırlar. Hassas bölgelerde çalışacakları için titiz olarak çalışma ahlakları olmalıdır. Sürekli gelişen elektrik aksamlarını takip edebilmek için fen ve teknolojiye alakalı ve istekli olmalıdırlar. İnce detaylı çalışma yapacakları için detaylı bakabilmeli ve ayrıntılara odaklanabilen bir yapıya sahip olmalıdırlar. Oto elektrikçileri genel olarak otomotiv fabrikaları, küçük ölçekli atölyelerde, özel veya yetkili servislerde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Oto elektrikçiliği mesleğinde eğitim ise çıraklık ve ustalık belgelerinin alınmasıyla resmiyet kazanır ve bu belgelerden ustalık belgesine sahip kişiler kendi işletmelerini açarak serbest çalışabilirler.

Bir aracın en önemli sistemlerinden birisi de oto elektrik sistemidir. Araçlar elektrik ihtiyacını aküden karşılarlar. İlk çalışma anında motora ilk döndürme gücü aküden alınan elektrik sayesinde verilir. Ayrıca her araçta şarj dinamosu bulunmaktadır. Bu şar dinamosu ise araç çalışır vaziyetteyken aküyü şarj ederek akünün uzun yıllar dayanmasını sağlar.

Günlük hayatta en çok karşılaşılan oto elektrik arızları hakkında biraz bilgiler paylaşmak istiyorum. Bu sayede sizinde başınıza aynı sorun geldiğinde sorunun ne olduğu hakkında fikir sahibi olabilir ve eğer mümkünse kendi kendinize çözüm üretebilirsiniz.

ZENCAR'DA NELER OLUYOR ? TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI SERVİSİ ''ZENCAR''


Diğer Videolarımız için YouTube sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Zencar olarak müşterilerimizi bilgilendirmek ve yaptığımız çalışmaları uygulamalı olarak göstermek en büyük önceliklermizdendir.


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI