Milyonlarca aracın bulunduğu İstanbul'da her gün binlerce kaza meydana gelmektedir. Yaşanan bu kazalar neticesinde araçların kaporta ve boyasında hasar meydana gelir. Bu hasarların onarımı için verilen hizmet kaporta / boya hizmeti olarak tabir edilir. Bilindiği gibi ülkemizde sıfır araç fiyatlarının çeşitli nedenlerden dolayı çok yüksek olması ikinci el araç alım satım piyasasını bir hayli büyük bir pazar haline getirmiştir. Pazarın büyümesi ister istemez sıfır araç alamayan ya da ikinci el araç satın almayı tercih edenleri etkilemektedir. Üstte değindiğimiz gibi Türkiye'de sürekli kazalar meydana gelmektedir. Kazalara ya da başka sebeplere bağlı olarak araçların kaporta ve boya aksamlarında hasarlar meydana gelmektedir. Bu hasarlar ikinci el pazarının büyük olması dolayısıyla aracın değerini ciddi anlamda etkilemektedir. İkinci el araçların fiyatını belirleyen en önemli bir kaç unsurdan biri kaporta boya'dır.


Aracın tamamen orjinal olması halinde kilometresine bağlı olarak piyasada ortalama bir fiyat belirlenir. Daha sonra bu fiyat değişen ya da boyalı parça başına düşer. Sürekli tartışılan değişen parça da orjinal aracın kapısı yenilenmiş oldu neden fiyat düşürüyorsunuz? Ya da aracın boyası yenilendi işte neden değeri düşüyor soruları sürekli sorulmaktadır. Fakat malesef her boya araç güzel görünsün diye ya da her değişen parça aracın parçası yenilensin diye yapılmamaktadır. Piyasadaki yaygın kanı, aracın kaza boyutu yüksekse parçanın sökülüp orjinal ya da çıkma parça takılmasının en önemli nedenlerinden biridir. Aynı şekilde kaza boyutu nispeten daha küçük ise orjinal parça tamir edilerek boyanır. Kısaca değişen ya da boyalı parça kazalı kabul edilir. Bu kazaların bulunduğu yer de oldukça önemlidir. Örneğin ön kaput değişmiş ise, aracın ön taraftan ağır hasar aldığı kabul edilir. Önden hasar alan araçlarda da hasarın boyutuna bağlı olarak şasi yamulmuş olabilir. Ön kaputun tamamen boyalı olması, ya da lokal boyalı olması hasarın nispeten daha küçük olduğunu düşündürebilir. Hasarın aracın arkasından ya da yanlardan alması da yine ikinci el aracı satın almayı düşünenlere en kötü ihtimalleri planlatır. Hasar eğer aracın tavanındaysa ve küçük lokal boya değilse aracın takla attığı varsayılarak fiyat verilir.

''2003 MODEL PORSCHE 996'' NASIL ? 2011 MODEL PORSCHE 997 TURBO'YA DÖNÜŞÜR?

Bütün bunları anlatma sebebimiz mağdur olmamanız için sizin bilinçlendirmek istememizdendir. Zira çeşitli nedenlerden aracınızda ufak hasarlar oluşabilir ve eğer bu anlattığımız konuları bilmiyorsanız sanayide ya da servislerde mağdur olabilirsiniz. Çünkü genelde boyanacak parça küçük bile olsa sanayideki ustalar renk tutturma sorunuyla uğraşmamak için tamamını boyamak ister. Ya da yetkili servisler hasarlı parça küçük bile olsa hemen hasarlı parçayı değiştirmek isterler. Eğer değişen ya da tamamen boyalı parçanın ilerde size nasıl sorunlar açacağını bilmezseniz aracı satarken sorun yaşayabilirsiniz. Zira bizler defalarca güneş yanığı sebebiyle ya da ufak hasarlar sebebiyle aracını boyattığı ya da parça değiştirdiği için satamadığına şahit olduk. Aracın kazalı olabileceği ihtimali yüzünden alan kişiler değerinin çok altında almak isteyebilmektedirler. Bu nedenle aracınızda kaporta boya hasarları meydana geldiğinde mutlaka ustaya sor platformumuz üzerinden ustalarımıza sorup bilgi almanızda fayda var. Dilerseniz Whatsapp üzerinden hasarlı bölgelerin görsellerini göndererek araç tamiri hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz. 

Kaporta boya servisine gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Nadiren de olsa kaportada hasar meydana gelip de, boyada hasar olmama durumları ile de karşılaşıyoruz. Bu tür hasarlar genellikle tampon çarpması hasarı, lastik değmesi ile meydana gelen hasarlar, tekme hasarı, yumruk hasarı, çatıdan kar kütlesi düşmesi sonucu meydana gelen hasarlar, dolu hasarı gibi hasarlardır. Yani hasar veren cisim sadece kaportaya hasar vermekte, boyaya zarar vermemektedir.


Bu durumda genellikle araç sahibinin boyasız göçük düzeltme olayından haberdar olmayışı ve gittiği kaporta boya servisinin boyasız göçük onarımı hizmeti vermek işine gelmediği için, bu servisler göçüğü macunla düzeltip boya yaparlar. Bu nedenle araç hasarlı gözükür ve satış esnasında değeri düşer. Oysa ki eğer boyada hasar yoksa kaportadaki hasar yani göçük çok büyük ihtimalle boyasız bir şekilde düzeltilebiliyor. Tabi bunun için işinin ehli bir usta olması şarttır.

Zencar olarak Pozitifa ile başlattığımız tanıtım çalışmalarını bütün sosyal medya hesaplarımız ve youtube kanalımız üzerinden yürütmekteyiz. İnternete zencar yazarak sosyal medya hesaplarımıza ve youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz. 


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI