Oto Cam Filmi

Oto cam, genelde arabaların camlarına estetik bir görüntü sağlaması ile ün salmış cam filmleridir. Ancak şu bilinmelidir ki oto cam, pek çok teknik özelliğe sahiptir ve araçlarda estetik görüntüden fazlasını sağlamaktadır.

Oto cam, içeriğinde kullanılan malzeme itibariyle camlarda çizilmeyi engeller. Birkaç kat izolasyon malzemesinden oluşan oto cam, çizilmeyi engellemesinin yanında UV ışınlarından koruma özelliğine de sahiptir. Hatta sadece UV değil, Infra-red dediğimiz güneşin yakıcı ışınlarından da korumaktadır.

Araçlar küçük hacimli olduklarından gelen güneş ışınlarını çokça biriktirerek ısı fazlalığına sebep olurlar. Bu durum beraberinde araçtaki klimanın aşırı tüketimine yol açar. Bu hava dengesizliği araç içindeki malzemelere de kötü etkide bulunarak eşyaları bozabilir.

Arabalar için bu kadar önemli olan bir ürün, fazlasıyla rağbet görmektedir. Her keseye uyabilecek fiyat aralığına sahip olan oto camlar; üretildikleri yere, boyutuna, renk tonuna, çizilme oranına ve marka kalitesine göre değişiklik göstermektedir. İnternette kısa bir araştırma yapıp oto cam fiyatlarına baktığımızda karşımıza ne kadar geniş bir yelpaze çıktığını yalnızca fiyat aralığından bile anlayabiliriz. Oto cam fiyatları 10 lira işe 2 bin lira arasında farklılık gösterebilir. Önemli olan sürücünün maddi durumu ve arabasına nasıl bir oto cam istediğidir. Bu isteklere cevap veren oto cam ürünü elbette bulunabilir.

Bu kadar çeşitli fiyat aralığında bulunan oto camlar, herkese hitap edebilmek adına çeşitli oto cam kampanyaları sunmaktadır. Istanbul için konuşacak olursak, Mecidiyeköy Trump Towers Oto Kuaför'de içerisinde oto cam filmi uygulamasının da bulunduğu iç dış yıkama, motor yıkama, çeşitli cilalama kampanyaları 240 liradan 100 liraya inmiştir. Eğer sadece oto cam filmi kampanyası istiyorum diyenlerdenseniz ve kaliteye de önem veriyorsanız, Florya Car Care'de Lumar markasının oto cam uygulaması kampanyası bulunuyor. Burada da fiyat 350 liradan 150 liraya inmiş.


Oto Cam Filminin Cezası Var Mı?


Oto cam filmi, ülkemizde trafik kuralları kapsamında değerlendirildiğinde, kullanımı cezai yaptırım uygulatabiliyordu. Ancak 26 Nisan 2017 tarihinden itibaren bu yasak ortadan kalkmıştır. Yani cam filmi elbette takılabilir fakat bu belli koşullar dahilinde olmalıdır. Buna göre sadece onaylı oto cam filmleri kullanılabilir ve aracın ön camına kesinlikle uygulanamaz. Uygulanan camlarda iç yüze uygulanabilir ve içeriğinde PVC bulunmamalıdır.

Cam filmleri: mimari, dekoratif, güvenlik filmleri ve oto cam filmleri olarak 4 başlıkta incelenir. Bu filmler ışık gecirgenliklerine göre derece alırlar. %5 ışık gecirgenligine sahip olan film en koyu film olup, daha çok köy yerleşim yerlerinde kullanılır. %20 ise en çok kullanılan oto cam filmi olup, iyi ışık geçirir. %35 orta ton koyuluğundadır. Son olarak %50 ise en açık tondadır ve ısıyı kontrol etme işlevi görür.

Yasalara uygun şartları sağlamayan oto cam uygulamaları göze zarar vererek görüşü önemli ölçüde etkiler. Ön camda kullanılması yasak olan oto cam filmleri, ön yan camlarda kullanıldığında doğru tonlar seçilerek kullanılmalıdır. Sürücü etrafını görmek için yoğun çaba sarf ederse görme bozuklukları ortaya çıkabilir.

Oto cam filminin ön camda bulunması yasak olduğu için sürücünün görüş kalitesini artırma imkanı yoktur. Ancak kalitesine bağlı olarak güneşin diğer camlardan yolcuları rahatsız etmemesini sağlayabilir. Tabi bu durum oto cam filminin renk tonuna göre farklılık gösterir.

Oto cam filmlerinin renkleri demişken şunu da belirtmemizde yarar var; oto cam filmini uyguladıktan sonra yeni camınızın rengi oto cam filminin markasına, kullanılan malzemenin yapısına ve hatta aracınızın orijinal cam rengine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aynalı oto cam filmlerinde özel olarak bir renk seçme imkanınız bile olabilir.

Sanılanın aksine oto cam filmi, kaliteli malzeme kullanıldığı ve işini iyi bilen insanlar tarafından takıldığı takdirde arka cam rezistansına zarar vermez. Olur da oto cam filminin çıkarılması gerekirse yine endişeye kapılmayım, camınız orijinalliğini koruyacaktır.

Oto cam filmi tıpkı aracın sonradan boyanması gibi hafif kusur teşkil eden bir durumdur. Ancak bilindiği üzere bu tarz hafif dereceli kusurlar muayeneden geçme konusunda bir problem yaratmaz. Oto cam filmini yaptırdığınızda ruhsata işletmenize de gerek yoktur. Ayrıca oto cam filmleri sararmaya ve solmaya karşı ömür boyu garantilidir.

Cam Filmi Renk Tonları

Zencar'da Yapılan Çalışmalardan Bazıları

Zencar Tanıtım Filmi


Otomobile dair her türlü ihtiyacınızda zencar yanınızda. Aracınıza yaptıracağınız her türlü mekanik bakım onarım, göçük düzeltme, araç kaplama modifiye ya da diğer özel servis işlemleri için mutlaka önce zencardan fiyat alın. Bizler yüksek müşteri memnuniyeti için uygun fiyat kaliteli hizmet garantisi ile çalışmaktayız.


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI