Araçların boyasını korumak için geliştirilen yeni yöntemlerden birisi de folyo kaplamadır. Folyo kaplama aracın kaporta kısmının dilediğiniz renkteki folyo ile kaplanmasından oluşuyor. Aracınız için folyo kaplaması yaptırmayı düşünüyorsanız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Araç folyo kaplama işlemleri farklı uygulamalarla gerçekleştirilmektedir. Öncelikle şeffaf folyo uygulamasından bahsederek giriş yapalım. Şeffaf yani herhangi bir rengi olmayan folyo ile aracın kaplanmasıdır. Bunun yapılış amacı taş sıçraması, yıkama çizikleri gibi etkenlerden dolayı meydana gelebilecek kozmetik problemlerin önüne geçmektir.

Şeffaf folyo kaplama dışında dilediğiniz renkte folyo kaplama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İster Ege mavisi, isterseniz piyano siyahı.. Aracını folyo kaplatmak isteyenlerin birçok geçerli sebebi olabilir. İşte bunlardan bazıları;

Güneş yanıkları:

Güneş yanıklarının ortaya çıkardığı olumsuz görüntüye son vermek her araç sahibinin aklından geçmiştir. Bu durumda yapılması gereken iki şey mevcut. İlki aracın boyanması. Güneş yağını olan kısım kaportacı tarafından boyanacaktır. Genellikle bu işlem lokal boya olarak değil o parçanın komple boyanması yöntemiyle sağlanmaktadır. Bu durum mantıklı gibi görünse de aslında araç sahiplerinin pek yanaşmadığı bir yöntemdir.

Çünkü ülkemizde ikinci el piyasasında boyalı parça çok önemlidir. Boyalı olan araçların talepleri azalır ve fiyatları piyasadaki muadillerinden daha düşüktür. Bundan dolayı araç sahipleri araçlarını boyatmak istemezler. Ayrıca güneş yakınları genellikle motor kaputu ve tavan bölgesinde görülmektedir. Bu bölgeler araçların değerinin belirlenmesinde en önemli kaporta bölgeleri denilebilir. Tavanı boyalı bir araca “takla atmış" muamelesi yapılabilirken, motor kaputu boyalı araca “ kaza yapmış" muamelesi yapılabilir. Oysa ki sadece güneş yanığından boyanmıştı. Ama piyasa algısı mevcut durumdan farklı olabiliyor.

kinci çözüm yolu ise araç dışı folyo kaplama yöntemidir. Araç dışı folyo kaplama ile güneş yağının olduğu parça komple kaplama yapılabilir. Üstelik bu kaplama işlemi istediğiniz her renkte olabilir. Araç dışı folyo kaplama olan aracın ikinci el piyasasında herhangi bir değişme olmaz. Çünkü satıcı ile alıcı anlaşması durumunda folyo sorunsuzca sökülebilir ve mevcut bölgede boya olmadığı anlaşılabilir. Araç dışı folyo kaplama uygulamasının sökülmesi oldukça kolaydır ve boyaya herhangi bir zarar vermez.


  

Çizikler:

Aracında çiziklerin bulunmasını kimse istemez. Fakat birçok etkenden dolayı zamanla aracınızda çizikler meydana gelebilir. Bu durumda aracınızı boyatmak yada araç dışı folyo kaplama yöntemi kullanmak arasında bir seçim yapmanız gerekiyor. Aracın çiziklerden ötürü boyalı olması ikinci el değerinin gereksiz yere düşmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca aracın sorunsuzluğuna gölge düşürebilir.

Araç dışı folyo kaplama uygulaması ile çiziklerin olduğu kısım kaplanabilir. Üstelik istediğiniz renkte kaplama tercih edebilirsiniz. Böylece sürekli sizleri rahatsız eden çizikleri artık görmek zorunda kalmazsınız. Üstelik aracınıza herhangi bir boya işlemi yapmanıza gerek kalmadan sorun ortadan kalmış olur. Sökülmesi gerektiğinde ise sorunsuzca sökülebilir olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Çiziklerin Önüne Geçme:

Birçok araç sahibi aracının çizilmesinin önüne geçmek için önlemler almaktadır. Bu önlemler arasında park yerini değiştirme, branda kullanma, sakin yolları tercih etme gibi pek çok alternatif bulunabilir. Sizin herhangi bir hatalı park yapmamanıza rağmen, park halindeki aracınıza çok yakın park eden araç sürücüsü aracının kapısını açarak sizin aracınıza tema ettirebilir. Bu durumda aracınızda çizikler meydana gelebilirken, diğer aracın boyası sizin aracınıza bulaşabilir.

Bu gibi durumların önüne geçmek için araç dışı folyo kaplama yöntemini tercih edebilirsiniz. Araç dışı folyo kaplama uygulamasında kullanılan folyolar birinci kalitedir ve kalındır. Bu sayede folyo altındaki kısım kolay kolay çizilmez. Karşı aracın boyası da sadece folyoya geçmiş olur.

Modifiye Tutkusu:

Modifiye heyecanı araçların folyo ile kaplanması yöntemi seçilmesini desteklemektedir. Çünkü araç folyo kaplama işleminde dilediğiniz renk seçeneği mevcut. Ayrıca uygun fiyatlı araç folyo kaplama seçenekleriyle dilediğiniz modifiyeyi gerçekleştirebilirsiniz.


Araç rengi değiştirme:

Aracın mevcut renginden sıkılanlar araç folyo kaplama yöntemini tercih ederek aracının tamamını veya bazı parçalarını folyo ile kaplatabilirler. Folyonun zararsın olması ve istenildiğinde sökülebilir olması en önemli tercih nedenleri arasında yer alıyor.

Araç folyo kaplama ömrü merak edilen diğer hususlar arasında yer almaktadır. Bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarının folyonun ömrüne etki edeceğini lütfen unutmayın. Genel olarak belirli bir aralık verilmesi gerekiyorsa, 3-7 yıl arasında folyo kaplama ömrü verilebilir. Bu süreç aracınızın bulunduğu iklim tipine, kapalı garajının olup olmamasına göre değişiklik gösterebilmektedir.


Ayrıca araç dışı folyo kaplama ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, araçlar için özel olarak hazırlanan folyoların kullanılmasıdır. Araçlar için üretilen özel folyoların kullanım ömrü hem fazladır hem de aracınıza zarar vermez. Sökülme işleminde kolayca sökülebilir özelliğe sahiptir. Günümüzde ucuz olmasından dolayı reklamcıların kullandıkları folyo çeşitleri kullanılabiliyor. Bu folyo çeşitlerinin 1.sınıf kaliteli malzemeler kullanılarak hazırlandığından emin olunuz. Sadece kaplama değil aynı zamanda sökme sürecini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Farklı renkler de folyo tercih edenler araçların resmi olarak herhangi bir cezaya maruz kalmaması için bu rengin ruhsata işlenmesi için, folyo kaplaması yapılan yerden alacakları fatura ile trafik tescil işlemleri birimine başvurmaları gerekmektedir. Ruhsata işlenmesinin ardından ise folyo kullanımı önünde herhangi bir engel kalmamaktadır.

Ruhsata işlenmeden araç renginden farklı renkte folyo kullanmak ceza yazılmasına neden olabilir. Araç folyo kaplama cezası uygulanmaması için aracınızın folyo renginin ruhsata işlenmesi gerekmektedir.

Araç üzerinde bulunan folyoların muayeneden geçemeyeceği bilgisini de bu noktada hatırlatmakta fayda var. Fakat ruhsata araç üzerindeki folyo kaplama işlenmesi halinde muayene de herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Unutulmamalıdır ki, en ucuz folyo kaplama seçenekleri araştırılmalıdır. Kullanılan araç kaplama folyosunun araçlar için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Kalitesiz folyo kullanımı ardından kısa süre sonrasında çatlamalar meydana gelebilir. Bu durum folyonun görüntüsünü bozacaktır. Doğal olarak arabanın da görüntüsünü etkileyecektir. Ayrıca araç yıkama işlemlerinizde kalitesiz folyolar yerinden çıkabilir, yapışkan özelliğini kaybedebilir. Bu durum ödediğiniz ücretin çöpe gitmesine neden olabilir. Folyo kullanmaktan vazgeçtiğinizde folyoyu çıkarmak mümkün olmayabilir yada alttaki boyaya zarar verebilir.

Kaliteli folyo kullanımda ise yıkama işlemlerinde folyoya herhangi bir zarar gelmemektedir. Fakat tazyikli suyu folyo üzerinde uzun süre bekletmemek gereklidir. Ayrıca folyonun sökülmesi gerektiğinde ise kolaylıkla sökülerek alttaki boyaya zarar vermediğini ifade etmek gerekir. Böylece folyo kullanımı ve sökülmesi süreci kullanıcıya herhangi bir zorluk yaşatmaz. 

Zencar'da Yapılan Çalışmalardan Bazıları

Zencar Tanıtım Videosu


FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI