Hangi Durumlar Araç Garantisini Bozar

SERGEN DEMİRCAN / 23.10.2021 / SON DÜZENLEME 2020-07-23 14:17:02
Hangi Durumlar Araç Garantisini Bozar

Bu yazımızda aracın garantisini bozan bazı durumları örnekler ile açıkladık ve garanti bozan durumların etkileri hakkında bilgi verdik.

Araç satıcıları araçlarını satarken garanti şartlarını her durumda geçerli olacak şekilde ayarlamazlar. Araç üzerinde yapacağımız ufacık değişiklik bile belki sadece işlem yapılan o bölgenin belki de aracın tamamının garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Bu noktada hangi durumlar araç garantisini bozar bilmekte fayda var. Araçlarımızın kısmen veya tamamen garanti dışı kalmasına sebep olan bazı uygulamalar şunlardır:

 • Orijinal olmayan jant kullanımı farklı ebatlarda jant kullanımı ya da orijinal olmasına rağmen faturasız olması da aracı kısmen veya tamamen garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Örneğin araçtaki lastik probleminden kaynaklı büyük çapta hasarlı kaza olması sebebiyle lastik firması jantın orijinal olmaması sonucu garanti şartlarının bozulduğunu öne sürebilir. Çok basit bir ayrıntı ama göz ardı edilir dikkat edilmezse ciddi anlamda maddi manevi zararlara kayıplara yol açabilir.


 • Farklı boyutlarda lastik kullanımı da aracınızın kısmen ya da tamamen garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Yapılan kaza sonucu lastik firması ve üretici firma sorumluluk kabul etmeyebilir. Garanti kapsamına giren standart koşulların dışına çıkan her ayrıntı aracın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.


 • Araç gücünü etkileyen chip-tuning uygulamaları da aracın garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Aracın motor gücünde yazılım değişiklikleri yapmak her zaman istenilen sonucu vermeyebilir ve aracın iç aksamının düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bu da aracın garantisiyle doğrudan alakalı bir durumdur. Dolayısıyla chip tunning yapılan araç ilgili uygulamaya bağlı yapılacak hasar sonucu garanti kapsamında değerlendirilmeyebilir.


 • Araçlarda yapılan ses ve multimedya geliştirici işlemler de aracın garanti dışı kalmasına neden olabilir. Araca takılan yan sanayi ürünle araçta bulunan elektrik aksamına zarar verebileceği için aracın zarar verdiği kısmının garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Elektrik aksamında meydana gelen sıkıntı araçta büyük çapta bir yangına sebep olabilir ve bu da aracın tamamen garanti dışı kalmasına sebep olabilir.


 • Bazı kullanıcılar araç görüntülerinin daha farklı ve kendilerince daha güzel görünebilmesi için aracın çeşitli bölgelerine eklentiler takabilmektedirler bu da aracın denge problemi yaşamasına sebep olarak yüksek hızlarda aracın kaza yapmasına sebep olabilir bunun sonucunda da araç garanti dışı kalabilir. 


 • Yakıt fiyatlarının yüksek olmasından ötürü araç sahipleri LPG taktırma yoluna gidebilirler bu da araçta motor problemlerine neden olabilir bu tarz durumlar aracımızı garanti dışı bırakabilir. Ancak bazı yetkili servisler aracın garantisine zarar vermeden LPG takma işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. İstisnai uygulamalar dışında LPG taktırma da araç garantisini bozacak sebeplere yol açabilir.

Özetleyecek olursak "Hangi Durumlar Araç Garantisini Bozar" konusu her ne kadar kazaların garanti kapsamında değerlendirilmediği durumlarda araç sahiplerini mağdur bırakıyor gibi gözükse de aslında araç sahiplerinin aracın orjinal yapısının dışına çıkıp kaza yapmalarını önleyecek caydırıcı bir faktördür. Bu şekilde düşünüldüğünde aracın garanti kapsamı dışına çıkaracak uygulamalar yapılacaksa bile mutlaka can güvenliğinizi tehlikeye atmayacak yerlerde ve aracın kullanım açısından momentumunu bozmayacak uygulamaların tercih edilmesi önerilir. Verdiğimiz bilgiler özet kapsamında değerlendirilmelidir, uzun uzadıya yazılsa çok daha uzun olacak bu makale aracın garantisini bozan durumlardan bazıları ve etkilerine değinmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu konuda yaşanmış olaylara şikayetvar.com sitesi üzerinden bakarak hangi durumlarda araç garanti kapsamında kabul edilmemiş okuyabilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımız üzerinden araç hakkında bilgilerin verildiği videolarımızı izleyerek araç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar Mahmutbey de bulunan zencar oto servisine başvurarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Zencar Google haritalar aracılığıyla yol tarifi alarak servisimize ulaşabilirsiniz. Özellikle araç garantisini bozan durumlar konusunda bizlere çok soru gelmekte dilerseniz telefondan dilerseniz de ustaya sor platformu üzerinden sorularınızı bize sorabilirsiniz. 

Göçük Hasarlı Nissan X Trail Değer Kayıpsız Onarım

Zencar Özel Serviste Yapılan Uygulamalardan Bazıları


3 YORUM

 • Ayhan
  2020-04-18 20:22:32
  Aracıma LED taktırdım arka bagaj altına garantiden çıkarma ama aracım sifir
 • Taner
  2020-05-30 06:48:51
  Merhaba, Sıfır aracımın kapalı olan özelliğini açtırırsam araç garantisi bozulur mu? Teşekkürler,
 • MAHMUT ERTON
  2020-07-22 13:09:54
  Merhaba, Sıfır aldığım aracımda elektrikli bagaj açma yoktu. Yetkili servis 5.000 TL ye yapıyor dışarıda 3.500 TL ye yapıyorlar. Yetkili servis yerine dışarıda bir servise yaptırsam aracımın garantisi bozulur mu.

YORUM YAZ

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI