Lokal Boya Rengini Tutturamama Sorunu

SERGEN DEMİRCAN / 23.10.2021 / SON DÜZENLEME 2020-07-23 13:18:03
Lokal Boya Rengini Tutturamama Sorunu

Özellikle metalik ve sedefli boyaya sahip araçlarda, lokal boya işleminde renk tutturma sorunları ve çözümleri hakkındaki yazımız için tıklayın.

Zencar oto servis olarak araç boya işlemleri hakkında önemli bir konu olan lokal boya ve renk tutturma hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Benzer bir durumla ilgili bilgi almak isterseniz ustayasor platformumuz üzerinden ustalarımıza soru sorup bilgi alabilirsiniz.

Araç kaportaları herhangi bir kaza olmaması durumunda bile zamanla yıpranır. Güneşin ve iklim şartlarının yıpratıcı etkisi araç boyasının zamanla orijinal renginden farklılaşmasına neden olmaktadır. Lokal boyama işlemi yapılacak araçlarda kaporta boya rengini tutturmak zorlaşmaktadır. Aracın boya koduna göre hazırlanan boya karışımını yeni araçlara uygulamak daha kolaydır. Çünkü fabrika boyası herhangi bir yıpranmaya uğramamıştır veya çok az uğramıştır. Eski araçlarda ise boya tonunu tutturmak zordur.

Özellikle metalik ve sedefli renklerde lokal boyanın tonunu tutturmak ise uzmanlık gerektirmektedir. Çünkü bu boyalar özel boyalardır ve içinde boyadan hariç sim ve parlaklık veren metal parçaları vardır. Metalik ve sedefli araçlara yapılan lokal boyama işlemleri bu nedenle en uzman kişiler tarafından bile yapılsa boyandığı dikkatlice bakıldığında belli olabilir.

Yeni araçlarda gerçekleşen boya işlemleri kaporta boya cihazı ile ölçülmektedir. Renk tonu olarak farklılık hissedilmese bile kaporta boya cihazı yardımıyla kaporta aksamında boya olduğu fark edilebilmektedir. Kaporta boya cihazları boyanın kalınlığını ölçtüğü için gözle görülmeyen boyalı parçaları belirleyebilmektedir. Lokal boya uygulanacak alandaki renk tonunu tutturmak diğerlerine göre daha zordur. Çünkü bir parçanın örneğin; çamurluğun sadece bir kısmı boyanacaktır ve çamurluğun diğer kısımlarıyla aralarında renk tonu olması muhtemeldir. 

Kaporta aksamının boyanması sanıldığı kadar basit değildir. Kaporta boya aşamaları mevcut boyanın zımparalanarak çıkarılması ile başlar. Ardından kaporta sacı üzerine macun (gerekiyorsa) ve astar işlemi uygulanır ve beklemeye alınır. Kaporta boya aşamasında bir diğer adım boyanın uygulanmasıdır. Boyanın ardından vernik atılarak işlem tamamlanır.  Kaporta boya işlemi ince el emeği ve deneyim gerektirmektedir. 

Kaporta boya fiyatları 2018, boyanacak kaporta parçasına ve araç rengine göre değişiklik göstermektir. Kaporta boya fiyatlarının farklılaşması, uygulanacak alanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Çünkü bazı alanlar sadece boyama işlemine tabi olacakken, hasarlı araçlarda düzeltme, macun, astar gibi işlemler gerçekleşecektir. Bu nedenle kaporta boya fiyatları aracın durumuna göre farklılaşmaktadır. Kaporta boya hataları ile karşılaşmamak için alanında uzman ustalardan destek alınması gerekmektedir. Ustaların sektör içerisindeki deneyimleri müşteri memnuniyeti ile paraleldir. Kaporta boya ustalarının alanında uzman olması, sektör içerisinde uzun süredir hizmet sağlıyor olması ve memnun müşterileri sayısının çok olması başarılı, başarılı bir usta olduğunun göstergeleri arasında yer almaktadır. İstanbul Bağcılar Mahmutbey de bulunan servisimizde kaporta boya fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. 

İstanbul bağcılar mahmutbey de bulunan zencar oto servisimize gelerek lokal boya ve renk tutturma işlemleriniz için uygun fiyatlara kaliteli hizmet alabilirsiniz. Firmamızda müşteri memnuniyeti birinci önceliğimizdir.

 Zencar Özel Servis Tanıtım Videosu

Bu video ile zencar özel serviste yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Türkiye'de ilk olan A'dan Z'ye servis konsepti ile özel servise ve araca dahil her alanda hizmet vermekteyiz. Bizler için kaliteli hizmet ve uygun fiyat müşteri memnuniyeti için en önemli değerlerden biridir. YouTube kanalımız üzerinden örnek uygulamalı videolarımızı izleyerek bilgi alabilirsiniz. 

Ayrıca sizler için hazırladığımız servisimize gelmeden sorularınızı sorabileceğiniz ustaya sor platformu üzerinden ürün hizmet ve fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden fiyat bilgisi almak için: 0555 167 4045 numaralı telefona aracın görsellerini gönderebilirsiniz.

Zencar Özel Serviste Yapılan Uygulamalardan Bazıları


5 YORUM

 • Ozcan
  2018-03-09 11:01:40
  Usram Ben aracımı kendim boyadim fakat kucuk noktalar halinde kelebeklenmeler olusdu bunu nasil duzeltebilirim
 • ADEM CİNGÖZ
  2018-12-07 12:12:16
  Özcan bey aracınızla alakalı sorunu çözebilmemiz için müsait olduğunuz bir zamanda bağcılarda ulunan zencar özel servisimize gelirseniz daha net bakıp yardımcı olabiliriz.
 • Turan
  2020-04-10 20:30:31
  2017 sedefli beyaz corolla var kaput boyandı ama renk tam tutmadı %80 tuttu sizde yüzde yüz tuttur ma ihtimali var mı sadece on kaput boyama ücreti nedir teşekkürler
 • Ahmet
  2020-10-08 06:37:44
  Aracımda ön çamurluyla hafif ezilme ar kaçamurluğa kadarsa kalın çizik var üç cm genişliğinde lokal boya olurmu olursa maliyeti ne olur
 • Rıdvan
  2020-11-13 21:26:45
  Merhaba ustacim BMW 116 aracım var ön kaput boyandı reng tutmadı düzeltme şansınız varmı

YORUM YAZ

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI