Oto Servis Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

SERGEN DEMİRCAN / 23.10.2021 / SON DÜZENLEME 2019-04-11 11:25:28
Oto Servis Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oto servis araçlar için belirli aralıklarla yapılan periyodik bakımın yanı sıra beklenmeyen arızalarda da sıkça gidilen yerler olarak bilinmektedirler. Oto servis seçimi aracın istenen bakımının yapılması ve araç güvenliği açısından önem taşımaktadır.

Oto Servis Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oto servis araçlar için belirli aralıklarla yapılan periyodik bakımın yanı sıra beklenmeyen arızalarda da sıkça gidilen yerler olarak bilinmektedirler. Oto servis seçimi aracın istenen bakımının yapılması ve araç güvenliği açısından önem taşımaktadır.

Servis seçimi aracımızın doğru bakımı için oldukça önemlidir. Oto servis seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır;

 • Servis gerekli yetki ve donanıma sahip midir?
 • Yapılacak bakım için serviste bulunan ekipman ve çalışan kalitesi mevcut mudur?
 • Maliyet açısından istenen seviyede mi?
 • Maliyet karşılaştırması yapılırken en ucuz ve en pahalı şeklinde karşılaştırmadan ziyade araç için verilecek hizmet/kalite kıyaslaması yapılmalıdır.
 • Çalıştığımız sigorta şirketinin bize önerdiği bir oto servis mevcut mudur?
 • Sigorta şirketlerinin bize önerdiği oto servisler genellikle anlaşmalı ve maliyet açısından uygun olan servisler olacağı için bizim için avantajlı olabilirler.
 • Servise olan ulaşım mesafesi bize uygun mudur?
 • Evimize veya iş yerimize yakın mesafede olan servisler hem yol masrafından tasarruf etmemizi sağlar hem de kolay bir şekilde aracımızı servisten alıp bırakmamızı sağlar.
 • Oto servis gerekli belgeleri bizlere sunabiliyor mu?
 • Aracı servisten çıkacağı zaman gerekli fatura ve bilgilendirme işlemlerinin yapılması güvenilirlik açısından son derece önemlidir.

Doğru Servisi Seçmenin Avantajları 

 • Doğru servis seçimi uzman ekipman çalışanların varlığı sebebiyle aracın sağlıklı ve hızlı bir şekilde bitirilmesini sağlar.
 • Servisin kalitesi ileride kaynaklanabilecek arızaların önüne geçerek ek masraflardan kurtulmamızı sağlar.
 • Doğru serviste kullanılan yedek parça kalitesi de servisin kalitesiyle aynı orandadır.
 • Araç sahipleri aracın bazı donanım bakımını kendileri yapmaktadır ancak aracın performans ve kullanım ömrü için uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir.

Oto Servis Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oto servis araçlar için belirli aralıklarla yapılan periyodik bakımın yanı sıra beklenmeyen arızalarda da sıkça gidilen yerler olarak bilinmektedirler. Oto servis seçimi aracın istenen bakımının yapılması ve araç güvenliği açısından önem taşımaktadır. Servis seçimi aracımızın doğru bakımı için oldukça önemlidir. Oto servis seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır; Servis gerekli yetki ve donanıma sahip midir? Yapılacak bakım için serviste bulunan ekipman ve çalışan kalitesi mevcut mudur? Maliyet açısından istenen seviyede mi? Maliyet karşılaştırması yapılırken en ucuz ve en pahalı şeklinde karşılaştırmadan ziyade araç için verilecek hizmet/kalite kıyaslaması yapılmalıdır. Çalıştığımız sigorta şirketinin bize önerdiği bir oto servis mevcut mudur? Sigorta şirketlerinin bize önerdiği oto servisler genellikle anlaşmalı ve maliyet açısından uygun olan servisler olacağı için bizim için avantajlı olabilirler. Servise olan ulaşım mesafesi bize uygun mudur? Evimize veya iş yerimize yakın mesafede olan servisler hem yol masrafından tasarruf etmemizi sağlar hem de kolay bir şekilde aracımızı servisten alıp bırakmamızı sağlar. Oto servis gerekli belgeleri bizlere sunabiliyor mu? Aracı servisten çıkacağı zaman gerekli fatura ve bilgilendirme işlemlerinin yapılması güvenilirlik açısından son derece önemlidir.

Doğru Oto Servisi Seçmenin Avantajları

 Doğru servis seçimi uzman ekipman çalışanların varlığı sebebiyle aracın sağlıklı ve hızlı bir şekilde bitirilmesini sağlar. Servisin kalitesi ileride kaynaklanabilecek arızaların önüne geçerek ek masraflardan kurtulmamızı sağlar. Doğru serviste kullanılan yedek parça kalitesi de servisin kalitesiyle aynı orandadır. Araç sahipleri aracın bazı donanım bakımını kendileri yapmaktadır ancak aracın performans ve kullanım ömrü için uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir.