İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilecekler

SERGEN DEMİRCAN / 23.10.2021 / SON DÜZENLEME 2019-04-11 11:22:44
İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilecekler

Günümüzdeki ekonomik şartlar gereği sıfır araç almak bazı kesimler için neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla araç ihtiyacı olanlar ikinci el araç alımına yönelmektedirler. İkinci el araç alımı sanıldığı kadar güvenli olmayabiliyor ve ciddi riskler taşıyor.

Günümüzdeki ekonomik şartlar gereği sıfır araç almak bazı kesimler için neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla araç ihtiyacı olanlar ikinci el araç alımına yönelmektedirler. İkinci el araç alımı sanıldığı kadar güvenli olmayabiliyor ve ciddi riskler taşıyor. İkinci el araç alırken belirli riskleri dikkate alarak araç seçiminde bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıyız bunları belirli başlı şekilde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Öncelikle fiyat noktasında farklı kanallara bakılarak karşılaştırma yapılmalı. Sanal ortamda yazılan rakamlar pazarlık fiyatları da göz önünde bulundurularak yazıldığı için düşünülen rakamdan biraz daha fazla olabilmektedir.
 • İkinci el aracın genel fiyatını öğrenmeniz sizin açınızdan da faydalı olacaktır çünkü ileride aracınızı siz de ikinci el piyasasında satmayı düşünebilirsiniz.
 • İkinci el araçların çalıntı olma olasılığı da yüksektir bunun için ruhsattaki şasi numarası ile motordaki şasi numarasını karşılaştırmanı hem satın alırken hem de herhangi bir sorun halinde elinizi güçlendirebilir.
 • Arcın herhangi bir kaza kaydının olup olmadığını tramer sorgulaması yaparak inceleyin bunun yanı sıra aracın kaskosunun ve sigortasının araç için bir kaza ödemesi yapıp yapmadığına da detaylıca incelenmeli. Hasar kaydı bulunan araçların değerlerinde ciddi anlamda düşmeler meydana gelebilir.
 • Aracın geçmişini dikkatlice araştırın bazı araçlar taksi ve kiralama şirketlerinden alınmış olabiliyor ve kilometreleriyle oynanmış olabiliyor.
 • Aracı almaya giderken mutlaka yanınızda araçlardan anlayan birisinin olmasına özen gösteriniz.
 • Aracın ilk çalıştırılmasındaki sorunları anlayabilmek için almadan önce bir defa da olsa ilk çalıştırma denemesini siz yapınız.
 • Aracı kontrol ederken hafif gaz vererek çıkan sese iyice kulak verin ve egzozu iyice dinleyin. Böylece susturucunun patlak olup olmadığını anlamış olursunuz.
 • Araçla yola çıkmadan rolanti vaziyetteyken durumunu gözlemleyin. Ateşleme sistemiyle alakalı bir sıkıntı varsa araç sarsıntılı şekilde ilerleyecektir.
 • Aracın el freninde sıkıntı olup olmadığını anlamak için aracı birinci vitesteyken kaldırmayı deneyin.
 • Aracı denerken araçtan çıkan sesler son derece önemlidir bir ses varsa mutlaka araştırın.
 • Aracı kullanırken sağa veya sola çekip çekmediğini dikkatlice takip edin.

Bu seçeneklerin hepsini inceledikten sonra yine de aracınızı bir oto ekspertizde kontrol ettirmenizde fayda vardır. Çünkü bazı araçlardaki sorunlar gözle görülemeyen veya fiziki imkanlarla fark edilemeyecek durumda olabiliyorlar. İkinci el araç almak yukarıda da dikkat ettiğiniz gibi birçok riskler taşımaktadır. Sizler de bu maddelere dikkat ederek ikinci el araçlarınızı kontrol ederseniz mağdur olmaz ve sağlıklı bir sürüş yaşarsınız.


Dİlerseniz YouTube kanalımız üzerinden videolarımızı izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar Mahmutbey de buluanan zencar oto servis her türlü ihtiyacınızda hizmetinizde.

 Zencar Özel Servis Tanıtım Videosu

Bu video ile zencar özel serviste yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Türkiye'de ilk olan A'dan Z'ye servis konsepti ile özel servise ve araca dahil her alanda hizmet vermekteyiz. Bizler için kaliteli hizmet ve uygun fiyat müşteri memnuniyeti için en önemli değerlerden biridir. YouTube kanalımız üzerinden örnek uygulamalı videolarımızı izleyerek bilgi alabilirsiniz. 

Ayrıca sizler için hazırladığımız servisimize gelmeden sorularınızı sorabileceğiniz ustaya sor platformu üzerinden ürün hizmet ve fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden fiyat bilgisi almak için: 0555 167 4045 numaralı telefona aracın görsellerini gönderebilirsiniz.

Zencar YouTube Sayfamız üzerinden yayınladığımız videolardan bazıları: 

YouTube kanalımıza abone olarak güncel videolarımızı takip edebilirsiniz. 

YORUM YOK

YORUM YAZ

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI