Diferansiyel Nedir?

SERGEN DEMİRCAN / 23.10.2021 / SON DÜZENLEME 2019-04-11 11:46:29
Diferansiyel Nedir?

Bu yazımızda Diferansiyel hakkında bilgi verip, ne işe yaradığı, görevlerinin neler olduğu ve çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Diferansiyel Nedir?

Araçlarımızın adeta denge unsuru olan diferansiyeller araçlarımızın virajlarda daha sağlam ve düzenli hareket etmesini sağlayan araç aksamıdır. Araçlarımız virajlarda dönüş yaparken tekerleklerin dönüş hızları birbirinden farklıdır işte bu farklılığı bir denge içerisinde sağlayan aksama diferansiyel denmektedir ve aracımız için son derece önemli bir parçadır.

Diferansiyel Ne İşe Yarar?

Araçlarımız yol boyunca daima düz bir çizgide ilerlemezler araçlar yol şekline göre yön değiştirmek zorundadırlar. Örneğin aracımız sağa doğru bir viraja girecekse sağ taraftaki tekerler daha az mesafe kat edecekken daha dışarıda kalan sol tekerlekler ise sağ tekerleklere oranla daha fazla mesafe kat ederler. Tam bu noktada diferansiyel devreye girer diferansiyel iki tekerleğin tam ortasında bulunur ve yarım dişli bir şaft ile iki aksın farklı hızlarda dönmesini sağlar.

Diferansiyelin Görevleri Nelerdir?

Aracın denge unsurlarının başında gelen diferansiyelin başlıca özelliklerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

Motordan çıkan gücün şanzıman vasıtasıyla tekerleklere aktarılmasından sonra dönme için gereken gücü diferansiyel tarafından tekerleklere aktarılmasını

  • Motordan gelen gücü gerekli seviyeye çekerek tekerlere aktarılmasını sağlar.
  • Aracın virajlarda dönüş yaparken tekerleklerin farklı hızlarda dönmesini sağlar.
  • Araçlar virajlarda dönerken tekerleklerin kaç defa döneceğini hesaplamasını sağlar.
  • Motordan gelen dönüş hızını düzenler

Kaç Çeşit Diferansiyel Vardır?

Özellikleri ve yapıları bakımından diferansiyeller farklılık göstermektedir diferansiyel çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Açık diferansiyel-klasik diferansiyel
  • Kilitli diferansiyel
  • Sınırlı kaymalı diferansiyel
  • Elektrik kaymalı sınırlı kaymalı diferansiyel
  • Dinamik tork kontrollü diferansiyel

Diferansiyelde bulunan dişli ve çarkların düzenli bir şekilde çalışabilmesi için yağlama işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Düzenli bakımı yapılmayan diferansiyel dişlileri ve çarkları zamanla paslanma evresine geçer araç güvenliği için ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. 


Diferansiyel ile ilgili aklınıza takılan soruları ustaya sor platformumuz üzerinden ustalarımıza sorabilir fiyat ve tamir hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Bağcılar Mahmutbey'de bulunan merkezimize gelerek aracınızı gösterebilirsiniz.


YORUM YOK

YORUM YAZ

FİYAT TEKLİFİ İSTE

YUKARI